Яке джерело опалення вибрати для будинку

Кожному господареві доводиться стикатися з питанням: «Яке джерело опалення вибрати для будинку?» Це відбувається в процесі побудови нової оселі чи реконструкції старої, або якщо існуюча система опалення втратила свою ефективність чи стала досить дорогою в процесі експлуатації. Яке найкраще опалення для приватного будинку: централізоване опалення, газ, дрова, пелети, електроенергія чи відновлювана енергія?

Протягом довгого часу вважалося, що найзручнішим та економічно вигідним є газове опалення. Але після зростання цін картина змінилась, газ програє по ціні навіть електроенергії. Тарифи на електричну енергію теж останнім часом зростають, тому звичайні електричні котли не можна назвати економними. На даний момент є більш енергоефективний варіант – тепловий насос.

Порівняння систем опалення будинку

Найбільш поширений тип джерела опалення – газовий котел. Він також може підігрівати воду для ГВП. У місцевостях, де є газова мережа, раніше майже всюди встановлювали цей тип котлів. Адже газ був дешевим і доступним видом палива. Якщо не було можливості встановити газовий котел, то обирали між електричним і твердопаливним. Електрокотли зручні і вигідніші, якщо діє тариф на електроопалення або встановлений багатозонний лічильник. Твердопаливні агрегати потребують постійної уваги: чищення від золи і щоденне завантаження палива не завжди комфортне для споживачів.

Централізоване опалення, поширене у великих містах, має низку недоліків: неможливість регулювання відповідно до власних потреб, високі тарифи, зношеність системи.

На сьогодні одним з найвигідніших джерел опалення є тепловий насос. Він використовує відновлювану енергію, має високий коефіцієнт перетворення енергії, низькі експлуатаційні витрати. Використання джерел, що мають низький вуглецевий слід, – це інвестиції в майбутнє Землі. Існують чотири типи теплових насосів в залежності від теплоносіїв:

  • Повітря-повітря (тепло зовнішнього повітря передається повітряним системам опалення будівлі);
  • Повітря-вода (вода в системі опалення нагрівається від атмосферного повітря);
  • Вода-вода (тепло водойм, наземних і підземних вод перекачується в водяну систему опалення);
  • Ґрунт-вода (джерелом теплоти виступає ґрунт).

Для порівняння систем опалення будинку проведемо невеликі розрахунки.

Вид паливаОбладнанняККД, %/ СОРТеплотворна здатністьВартість/тарифЦіна, грн./кВт∙год
1твердевугілля (антрацит)котел757,8кВт∙год/кг61,03
дрова753,9кВт∙год/кг1,70,59
пелети754,7кВт∙год/кг3,71,05
2газоподібнегазкотел909,3кВт∙год/м36,9130,83
конденсаційний котел1099,3кВт∙год/м36,9130,68
3електроенергіяелектричний котелтариф для побут. споживачів991кВт∙год/кВт∙год1,681,70
багатозонний лічильник990,7*кВт∙год/кВт∙год1,681,19
пільговий тариф на опалення електроенергією991кВт∙год/кВт∙год0,90,91
4відновлювана енергіяповітря-водатепловий насостариф для побут. СпоживачівТН+інше джерело3,53,5кВт∙год/кВт∙год1,680,48
багатозонний лічильник3,50,7*кВт∙год/кВт∙год1,680,34
пільговий тариф на опалення електроенергієюТН опалення3,53,5кВт∙год/кВт∙год0,90,26
тариф для побут. споживачівпідігрів басейна влітку6,56,5кВт∙год/кВт∙год0,90,14

 

Як бачимо, тепловий насос – лідер в енергозбереженні серед представлених типів палива. А зважаючи на дорогу ціну газифікації будівлі й такі недоліки твердопаливних котлів, як постійний контроль за завантаженням палива та очистка котла від золи, виділення площі для зберігання палива, то саме тепловий насос є оптимальним рішенням для опалення приватного будинку.

 

Please follow and like us: